Magnez, a stres

  • Skutki deficytu magnezu: +

    Niedobór cennego biopierwiastka powoduje, że stajemy się osłabieni, brakuje nam energii do wysiłku fizycznego i do myślenia! Czujemy się zdekoncentrowani, nadpobudliwi i mamy pustkę w głowie. Zdarza się to niestety coraz częściej podczas egzaminów, sprawdzianów, ważnych pokazów w pracy, czy długotrwałych konfliktów interpersonalnych. Gdy brakuje tego biopierwiastka nie tylko tracimy siły, ale pogarsza się nastrój i "puszczają" nerwy Przewlekły stres pozbawia serce niezbędnej energii oraz inicjuje poważne choroby serca i krążenia!
  • Stres pozbawia serce energii +

    Trwały deficyt magnezu zamienia się w niedobór energii dla serca. Magnez uczestniczy bowiem w procesie tworzenia fosfokreatyny - substancji która magazynuje niezbędną energię w sercu pozwalającą na okresowy większy wysiłek. Co więcej magnez jest katalizatorem i organizatorem przetwarzania glukozy na błyskawicznie spalany związek fosforowy ATP. Bez tego związku serce biłoby w zwolnionym tempie a my poruszalibyśmy się jak żółw.
  • Stres inicjuje miażdżycę! +

    Długotrwały stres wyzwala szereg reakcji, których finałem jest „wylew” do krwi dużej ilości wolnych rodników tlenowych. Są to toksyczne, nadreaktywne cząstki chemiczne które silnie utleniają tłuszcze, a zwłaszcza cholesterol, powodując ich „psucie” i „zezłośliwienie”. Rodniki potrafią też wnikać do wnętrza gładkich ścianek śródbłonka tętnic i wszystko tam niszczyć. Uszkodzone ścianki stają się chropawe i pofałdowane. Na takich ściankach łatwo osadza się zły cholesterol (LDL) i utlenione lepkie tłuszcze (lipidy). Inicjuje to miażdżycę, wraz z największymi zagrożeniami: chorobą wieńcową, zawałem i udarem. Aby zapobiegać narastaniu stresu, a zwłaszcza zapobiec pogłębianiu się stresu i chorobom serca trzeba wcześnie rozpoznać objawy niedoboru magnezu.
  • Wizerunek osoby z niedoborem magnezu +

    Nasz niepokój powinno wzbudzić roztargnienie bez powodu, nadpobudliwość, niezdolność zajęcia się zbyt długo tą samą czynnością. Takie objawy, jak nerwowość, nadpobudliwość psychoruchowa mogą wynikać z deficytu energetycznego tkanek nerwowych wywołanego niedoborem magnezu. Z tego samego powodu można odczuwać słabość mięśni, zawroty głowy.
  • Szczególną pułapką jest silny przewlekły stres. +

    Dla opisania siły rażenia stresu opracowano specjalną liczbową skalę – od 0 do 100. Na tej skali największy paraliż energii i woli wywołuje śmierć współmałżonka (100!), rozwód (73), ślub (50), utrata pracy (47), reorganizacja przedsiębiorstwa (39), zmiana pracy (36), zmiana godzin lub warunków pracy (20). Stwierdzono przy tym, że długotrwały stres, któremu towarzyszy brak wpływu na złą sytuację w jakiej się znaleźliśmy nie tylko pozbawia nas energii i magnezu, ale jest szkodliwy dla zdrowia. Magnez w energetyzujących kuracjach kardiologicznych oraz w profilaktyce i wspomaganiu leczenia schorzeń serca i krążenia.
  • Wzmacniająca terapia magnezem +

    Gdy stwierdzimy objawy niedoboru magnezu suplementacja powinna trwać od kilku do kilkunastu miesięcy. W tym czasie minerał przyczyni się do odbudowania niezbędnego zapasu energii w postaci fosfokreatyny i wzmocni tym serce. Trzeba bowiem wiedzieć, że w przeciwieństwie do mięśni nóg i rąk serce ma bardzo małe rezerwy energetyczne. Są one blisko 6-krotnie mniejsze i wystarczają tylko na 30 minut pracy.
  • Deficyt magnezu we krwi zwęża tętnice wieńcowe +

    Wysoki niedobór magnezu może spowodować skurcz mięśniówki naczyń wieńcowych, co ograniczy dopływ krwi do mięśnia sercowego. Pacjenci „kardiologiczni” skarżą się wówczas na bóle w klatce piersiowej o typowym charakterze i lokalizacji, jak dla choroby wieńcowej, choć przyczyną nie są zmiany miażdżycowe w naczyniach, lecz ich skurcz odwracalny po uzupełnieniu magnezu.
  • Profilaktyka przeciw nadciśnieniu tętniczemu +

    Jeśli brakuje magnezu dokonuje się nadmierny napływ wapnia do komórek mięśni okrężnych tętnic, a przede wszystkim do mięśni serca. Powoduje to częste i gwałtowne skurcze tych mięśni. Skutkiem jest nadciśnienie tętnicze. Magnez jest fizjologicznym antagonistą wapnia - hamuje jego nadmierny napływ do komórek mięśni podobnie, jak znakomite leki - blokery kanału wapniowego. Stosowany we właściwych dawkach nie ma działań niepożądanych! Optymalna dawka lecznicza związku zawierającego magnez powinna się zawierać w przedziale 200–1000 mg na dobę. Dzienne zapotrzebowanie na magnez w diecie mieści się w przedziale 250-350 mg. Dzieci do 14 roku życia potrzebują od 130 do 330 mg magnezu.
  • Nie lekceważmy objawów niedoboru magnezu! +

    Z powodu dużego niedoboru magnezu może bowiem niekiedy dojść do arytmii. Dzieje się tak, gdyż na poziomie komórki mięśnia sercowego, dochodzi wówczas do niestabilności elektrycznej i wtórnie do arytmii. Istnieją nawet doniesienia o groźnych dla życia arytmiach komorowych sprowokowanych jedynie samym niedoborem magnezu. Na szczęście nie jest to częste powikłanie!
  • Pamiętajmy, że u zawałowców stwierdza się wysoki niedobór magnezu! +

    Zaleca się dawkę dobową 1,7 mg witaminy B 6 dla mężczyzn, dla kobiet i dla młodzieży. W ciąży i laktacji dobrze jest przyjmować wyższą dawkę ok. 2,1-2,2 mg witaminy B 6 . Przy przyjmowaniu antybiotyków, środków antykoncepcyjnych i antydepresyjnych zapotrzebowanie rośnie .
  • Witamina B6 wspomaga wchłanianie magnezu i spalanie energii +

    Ta witamina wspomaga wchłanianie magnezu z pokarmu. Nieco później, wraz z magnezem przyspiesza spalanie tłuszczów i węglowodanów oraz umożliwia magazynowanie energii. Witamina B6 współuczestniczy bowiem wraz z magnezem w tworzeniu wielu enzymów i hormonów kontrolujących proces wytwarzania i wydatkowania szybko spalanej energii – z ATP. Ponadto udrażnia i konserwuje system nerwowy. Korzystne jest więc jednoczesne podawanie tej witaminy z magnezem, gdyż wzajemnie się wspomagają – co jest bezcenne dla naszego zdrowia.
  • 1

Nie przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Suplementy diety nie mogą być stosowane jako zamiennik zróżnicowanej diety. Suplementy diety powinny być przechowywane w sposób niedostępny dla małych dzieci.
Producent: Farmaceutyczno-Chemiczna Spółdzielnia Pracy “GALENUS” 03-791 Warszawa, ul. Hutnicza 8, www.galenus.pl